wtorek, 29 lipca 2014

The Leftovers S01E01 - Pilot

The Leftovers, serial przygotowany na zamówienie stacji HBO, reklamowany był jako jedna z najważniejszych premier lata. Ciekawy zarys fabuły, względnie interesująca obsada oraz fakt, iż przy produkcji bierze udział Damon Lindelof (współtwórca Lost, który moim zdaniem był arcydziełem pod względem prowadzenia narracji), dawały nadzieję, na kolejną dobrą produkcję. Niestety 'Pozostawieni', przynajmniej po pierwszym odcinku zawodzą na całej linii.Ale do tego jeszcze wrócimy, bowiem pierwsze minuty serialu to wzorcowy wręcz przykład jak powinno robić się otwarcie nowego tytułu - świetny montaż, rewelacyjny wręcz klimat, dobrze dobrana ścieżka dźwiękowa oraz sugestywne zachowanie aktorów - cóż, liczyłem że pilotowy odcinek The Leftovers zwyczajnie przysłowiowo wgniecie mnie w fotel.

Niestety, kilka pierwszych minut nie jest w stanie uratować siedemdziesięciu minut całości, a im dalej w las, tym niestety gorzej. Dynamika otwarcia zastępowana jest przez męczące mnie, jako widza dłużyzny. Dialogi zupełnie bez polotu i prawdopodobnie bez żadnego wpływu na fakt wydarzeń, które miały miejsce. Pełno niewiadomych, które zamiast zachęcać do śledzenia losów działają zupełnie odwrotnie. Oraz irracjonalizm zachowań głównych postaci oraz wszystkich związanych z faktem tajemniczego zniknięcia 2 procent populacji.

Od wspomnianych wydarzeń mijają trzy długie lata, przez które cała globalna społeczność w żaden sposób nie może sobie z nimi poradzić - brak chęci do życia, zrezygnowanie, depresje i inne, absurdalne moim zdaniem zachowania, kierują losami bohaterów The Leftovers. Przy okazji stawiając widza w dokładnie takiej samej sytuacji, w jakiej znajdują się główne postaci - brak wiedzy o czymkolwiek i totalne zrezygnowanie.

Przez cały pierwszy odcinek akcja nie posuwa się ani o milimetr. Widz wie dokładnie tyle samo, ile na początku, a zamiast chociaż zarysu konkretów bombardowany jest kilkoma irytującymi wątkami pobocznymi, które w żaden sposób nie potrafią wzbudzić ciekawości, co do ich dalszego przebiegu. Nie tędy droga. Serial, który reklamowany był z takim rozmachem, serial który miał wnieść do telewizji trochę świeżości oraz dobrej historii okazał się zwyczajnie przegadanym, nudnym i irytującym widza dramatem.

P.S. The Leftovers S01E01 - Pilot miałem okazję zobaczyć 3 tygodnie przed napisaniem tej recenzji. Do tej pory nie wróciłem do 'Pozostawionych', co mniej więcej oddaje moje nastawienie do nowej produkcji HBO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz