piątek, 31 października 2014

Bates Motel S02E01 - Gone But Not Forgotten

Pierwszy sezon Bates Motel oceniam co najmniej dobrze - serial podobał mi się nie tylko ze względu na setting (a oczywiście jestem fanem Psychozy), ale i ze względu na wiele smaczków, interesujący i gęsty momentami klimat oraz zadowalającą grę aktorską. Po ponad roku wróciłem do serialu, więc czas sprawdzić, jak prezentuje się odcinek pierwszy drugiego sezonu - Bates Motel S02E01 - Gone But Not Forgotten.


Drugi sezon rozpoczyna się de facto 4 miesiące po znanych widzom wydarzeniach (chociaż początek oscyluje w temacie bezpośredniej kontynuacji wydarzeń, jakie miały miejsce po śmierci Blaire Watson) - nękany częściową amnezją Norman Bates nie może pogodzić się ze śmiercią nauczycielki. Strata jaką przeżywa zaprezentowana została przez twórców w formie narastającej obsesji, co zwraca na niego uwagę Normy Bates oraz lokalnego szeryfa.

Gdzieś w tle rozgrywa się historia Bradley Martin, która po nieudanej próbie samobójczej związanej z nagłą śmiercią ojca wychodzi ze szpitala psychiatrycznego, próbując dowiedzieć się za wszelką cenę, kto stoi za morderstwem jej ojca.

Fabuła pilotowego odcinka zdążyła zainteresować mnie na tyle, że bez problemu wsiąknąłem w specyficzny i naprawdę fajny klimat Bates Motel. Scenariusz poprowadzony jest sprawnie, równie dobrze zaprezentowane przez twórców zostały coraz bardziej napięte relacje między matką, a synem.

Idealnie dobrany duet aktorów (przerażający momentami Freddie Highmore oraz Vera Farmiga) zapewnia wiarygodne postaci oraz dobrze oddane emocje, co bezpośrednio wpływa na proces budowania napięcia, jak i realizm przedstawianych w serialu sytuacji. Para ta już w pierwszym sezonie pokazała, że potrafi wykreować dobre przedstawienie, mam więc nadzieję, że sezon drugi pozwoli im dodatkowo rozwinąć skrzydła.

Pilotowy odcinek Bates Motel spełnia pokładane w nim nadzieje - szybko rzuca widza w wir historii, które będą motywem przewodnim tego sezonu, zachowuje klimat poprzedniej edycji i zaskakuje świetnym cliffhangerem na końcu epizodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz